mabotex impex srl
mabotex impex srl

Verifica email

  • Email:
  • Parola:
Norberto Collection Srl

Cât a încasat H&M din vânzări de la lansarea în România

La sfârșitul lunii noiembrie, H&M avea o rețea de 11 magazine în România.
În intervalul septembrie-noiembrie, ultimul trimestru al anului fiscal, vânzările din România au totalizat 138 milioane de coroane (15,6 milioane de euro), potrivit raportului financiar al companiei.

Vânzările la nivel de companie au urcat de la 127 miliarde de coroane în anul fiscal anterior la 129 miliarde de coroane (14,6 miliarde de euro).

Profitul net a scăzut, însă, cu 15,5%, de la 18,7 miliarde de coroane la 15,8 miliarde de coroane (1,8 miliarde de euro), din cauza costurilor mai mari pentru bunurile comercializate și a avansului cheltuielilor operaționale.

În ultimul trimestru, vânzările au urcat de la 34,8 miliarde de coroane la 36,2 miliarde de coroane (4,1 miliarde de euro), iar profitul a coborât ușor, de la 5,5 miliarde de coroane la 5,36 miliarde de coroane (605 milioane de euro).

Perspectivele nesigure ale economiei globale afectează cererea de consum, iar iarna neobișnuit de călduroasă este responsabilă de creșterea stocurilor, a anunțat compania, citată de Reuters.

H&M, al doilea mare retailer de îmbrăcăminte la nivel mondial, obține cea mai mare parte a veniturilor în Europa.

În timp ce principala piață a companiei, Germania, va evita probabil recesiunea în acest an, prognozele economice arată că situația se înrăutățește pentru majoritatea țărilor din zona euro.

H&M, cu aproximativ 2.500 de magazine la nivel global, a apelat la reduceri de prețuri pentru a dobândi cotă de piață și s-a extins pe piețele emergente, unde creșterea este mai rapidă.

Principalul rival al H&M la nivel mondial este compania spaniolă Zara, de asemenea prezentă în România.

Surse din piața de retail au declarat în ianuarie, pentru MEDIAFAX, că H&M va deschide alte cinci magazine în România în primăvara acestui an, în Iași, Arad, Craiova, Brăila și Suceava.

(Sumele în euro au fost calculate la cursul de 11,2829 euro pentru 100 de coroane suedeze)


Inapoi

Newsletter




Scoala de soferi SAG  Revista 100%Construct
mabotex impex srl